Tenisista uderzający piłkę forhendem

Forhend – chwyt rakiety podczas gry w tenisa ziemnego

Forhend – Chwyt rakiety podczas gry w tenisa ziemnego

 

Zanim przejdziemy do opisu Forhendu, spójrzmy na koniec rączki rakiety (piętkę rakiety ). Widzimy osiem płaszczyzn, które ponumerujemy od 1 do 8 w celu łatwiejszej identyfikacji. Na zdjęciu poniżej płaszczyzna numer 3 znajduje się obok napisu „Japan”, a płaszczyzna numer 7 po przeciwnej stronie.

 

 

W przypadku rozpoznania uchwytów bierzemy pod uwagę ułożenie kostki stawu śródręczno-paliczkowego palca wskazującego. Na zdjęciu poniżej z zaznaczonym znaczkiem „X” znajduje się kostka dłoni, która ułatwia nam określenie położenia dłoni na uchwycie rakiety.

Połączenie dwóch elementów dłoni, a konkretnie kostki stawu palca wskazującego i kłębuszka (poduszki) małego palca jednocześnie na rączce rakiety, pozwala w bardzo dokładny sposób określić rodzaj uchwytu rakiety.

 

 

 

Zajmijmy się uchwytem rakiety do uderzenia jakim jest Forhend
(ang. Forehandd). Jest to uderzenie z prawej strony ciała przez zawodników praworęcznych, a u osób leworęcznych uderzenie z lewej strony.

Chwyty forhendowe (3 podstawowe + modyfikacje)

chwyt wschodni

(ang. eastern grip) – kostka stawu śródręczno-paliczkowego palca wskazującego powinna znajdować się na płaszczyźnie nr 3 – umożliwia granie płaskiej (szybkiej) piłki, ale uniemożliwia nadanie jej dużej rotacji.

 

chwyt zachodni

(ang. western grip) – kostka stawu palca wskazującego dłoni znajduje się na płaszczyźnie nr 5 – umożliwia nadanie dużej rotacji piłce, ale dzieje się to kosztem szybkości.

 

chwyt kontynentalny

(ang. continental grip) – kostka stawu śródręczno-paliczkowego palca wskazującego i kłębuszek małego palca powinny znajdować się na płaszczyźnie nr 2. To chwyt wykorzystywany przy serwisie, zagraniach z woleja oraz uderzeniach slajsowanych.

 

 

chwyt pół-zachodni

(zmodyfikowany chwyt zachodni) (ang. semi-western grip) – kostka stawu palca wskazującego dłoni znajduje się na płaszczyźnie uchwytu nr 4. Umożliwia on posłanie piłki z mniejszą prędkością niż chwyt wschodni i mniejszą rotacją niż chwyt zachodni.

 

Add yours →

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *